El Yapımı Kapı Süsleri

El Yapımı Kapı Süsleri

  Biliyor musunuz? Bu günlerde internet üzerinde en çok arama yapılan konuların başında   “El yapımı Sevgililer Günü  hediyeleri‘’ geliyor. Bu cümlenin en çok aranılanlar listesinde olmasının en büyük sebebi; Sevgililer Günü ne sayılı günler kalmış olmasındandır! Sevgiliye El yapımı hediyeleri, hazır alınan hediyelerden farklı kılan ve üstün kılan tarafı; el yapımı hediyeler için zaman ve emek harcanmış olmasıdır.   Sevgiliniz  için hazırlayacağınız,  kendi elinizden çıkmış  bu hediyeler emin olun onun için kesinlikle daha bir anlamlı ve daha unutulmaz olur. Bugünkü yazımızda 14 Şubat sevgililer gününde, hatta diğer özel günleriniz için de uygun olabilecek ve kutlamalarınıza renk katacak bu süsü nasıl yapacağınızı resimler eşliğinde anlatacağız. Kapılara asılan kapı süslerini yada kapı çelenklerini  bilirsiniz. Hani Yılbaşı öncesi kapılara asılan renk renk halka biçiminde süsleri var ya, işte onlardan yapacağız. Hem de daha güzeli ve romantik olanını yapacağız. Yaklaşan sevgililer Sevgililer gününe özel, sevgiler günü temalı  olacak. Baştan söylüyoruz. Bu süsü hazırlamak biraz sabır ve zaman ister. Sabırsız ziyaretçilerimize göre pek değil. Sonuçları açısından oldukça muhteşem! Yapamayan çok şey kaybeder .Bizden söylemesi.

  Peki bu kapı süsü bizim ne işimize yarayacak? diye soranlar yazımızı okumaya devam etsinler. Bu  süslerin en güzel tarafı ne biliyor musunuz ? Evin kapısına gelen kişiyi ilk anda o özel günün havasına sokmuş olması. Mesela Sevgililer gününde evinizde, sevgilinizle romantik ve baş başa bir akşam geçirmeyi düşünüyorsunuz. İşte bu kapı süsleri bunu sağlamanın il adımını oluşturacaktır. Nasıl mı? Sevgiliniz evinizin  kapısına  geldiği ilk anda kapıda gördüğü güllerle ve  kalplerle donatılmış süsü gördüğü an zaten içeride onun için hazırlanmış özel bir ortam olduğunun mutluluğu ve heyecanı ile kapı ziline dokunur. Daha eve adımını atmadan sevgilinizi, her zaman sizi mutlu eden  o romantik haline sokmuş olacaksınız. Artık gerisi size kalmış diyelim ve bu romantik gecenize  girişinize eşik sayılacak kapı süsünün nasıl yapılacağını anlatmaya başlayalım. Dilerseniz, el yapımı kapı süsünü sevgiliye hediye olarak da hazırlayıp, normal bir zamanda Ona armağan edebilirsiniz.

  el_yapimi_kapi_susleri
  EL Yapımı Kapı Süsleri

  Hazırlayacağınız Kapı süsü tamamlandıktan sonra kapı üzerin de bu şekilde duracak. Bitmiş halini önce size sunalım ki sizde sabırsızlıkla bu süsü yapmak için harekete geçin!

  Evet önce malzemeler ne onları yazmakla başlayalım hemen.

  MALZEMELER:

  1. Kırmızı,Beyaz ve Pembe keçe kumaş
  2. Deniz makarnası,
  3. Silikon tabancası
  4. Makas
  5. Asmak için tül

  Evet malzemelerimiz bunlar. Bu malzemeler içinde Deniz makarnasının ne olduğunu bilmeyenler var ise hemen yazalım. Hani havuzlarda  ya da  denizlerde yüzme bilmeyen yetişkinler ve çocukların suya batmamak için sıkı sıkıya sarıldıkları su geçirmeyen süngerden yapılmış malzeme var ya işte o. Malzemeler içinde saydığımız keçe kumaşlar  bu aralar pek meşhur. Sıkça el yapımı hediyeler yapımında kullanılan bu kumaşları nereden bulabiliriz diye haklı bir soru sorabilirsiniz. Tekstil malzemeleri satan yerler, büyük iplikçiler, çiçekçilerden ve büyük yapı marketlerden  temin edebilirsiniz. Evet malzemeleri temin ettiğinizi  varsayıp kapı çelengini yada süsünü nasıl oluşturacağımızı artık anlatabiliriz.

  Keçe malzemeden üretilen kumaşı temin ettiğiniz yerlerden resimde gördüğünüz gibi kare yada dikdörtgen biçiminde satın alabilirsiniz.

  Şekil:1

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_1

  İlk olarak Keçe kumaşı kare biçiminde parçalara ayırıyoruz. Kumaşın kaç parçaya 10 cm çapında parçalara ayırırsanız kafidir.

  Şekil:2

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_2

  Kare biçiminde küçük parçalara ayırdığımız kumaşı dış  kenarından merkezine doğru spiral biçimde yani dairesel biçimde kesiyoruz.

  Şekil:3

   

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_3

  Kesme işlemi tamamlandığında resimde gördüğünüz gibi bir şekilde olacaktır.

  Şekil:4

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_4

  Daha sonra kestiğimiz keçe kumaşı halı toplar gibi dışından içine doğru topluyoruz ,sarıyoruz.

  Şekil:5

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_5

  Sarma işlemini tamamlayınca en son dışarıda kalan kumaşı silikon tabancası yardımıyla yapıştırıyoruz. Bu şekilde doladığımız keçe kumaşımız sabit bir şekilde kalıyor. Ve gül görünümlü ilk parçamızı tamamladık. Şimdi bunlardan epeyce fazla sayıda  hazırlamalıyız. Bu şekilde kapı süsümüz oldukça zengin ve harika görünecektir. Haydi durmak yok devam.

  Şekil:6

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_6

  Evde dolma sarar gibi bir tencere gül. Yeterli miktara ulaştığınızı düşünüyorsanız bırakabilrisiniz. Zaten Deniz makarnası üzerine yapıştıracağımızdan eksik kalırsa yeniden tamamlarsınız.

  Şekil:7

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_7

  Buraya dikkat! Deniz makarnaları fosforlu ve renk renk olduğu için tercih edeceğiniz renk mümkünse kullandığınız keçenin rengine yakın tonlarda olsun. Mesela kırmızı renk keçe kumaşı kullanıyorsanız deniz makarnası seçiminizde kırmızı renkte olsun. Bunun sebebi tek tek yapıştıracağımız gül tanelerinin arasında kalan küçük boşluklardan farklı bir renk sırıtmasın. Yada en en güzeli beyaz sprey bir boya ile deniz makarnasını boyarsanız. Deniz makarnasının simit biçiminde satılanları olduğu gibi düz bir şekilde de satın alabilirsiniz. Sadece iki ucunu simit gibi kıvırıp silikon tabancası  yada çift taraflı yapışan kaliteli bantlar  yardımıyla yapıştırabilirsiniz.

  Şekil:8

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_9

  Hazırladığınız sarma gülleri artık yapıştırmaya başlayabilirisiniz. yApıştırma işlemini silikon tanabcası yardımıyla yapıyoruz. Ayrıca yapay güllerimizi oldukça birbirine yakın ve aralarında fazla boşluk kalmaması için sıkı sıkıya yapıştırmaya çalışıyoruz.

  Şekil:9

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_11

  Şekil:10

  el_yapimi_kapi_susleri_adim_12

  Gül tanelerinin dizilişi simetrik bir şekilde olmasına özen gösterin. Resimde gördüğünüz gibi keçe  kumaştan yapılmış gül taneleri  bir kırmızı bir pembe bir beyaz şekilde zemin üzerine yapıştırıldı. Yapıştırma işlemi tamamlandığında bu şekilde bir görüntü ortaya çıkmış olacak.

  Şekil:11

  el_yapimi_kapi_susu

  Ve işte final! Nasıl ? sizce de Muhteşem görünmüyor mu? O kadar uğraşmaya değdi doğrusu. Yani bu manzarayla karşılaşıp ta etkilenmeyecek  sevgili varsın sevgili olmasın. Bu yazımızda resimler eşliğinde etkileyici kapı süsü nasıl yapılır yazmaya çalıştık. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir.Sevgililer günü öncesi sevgilinizle yaşayacağınız romantik anlarınıza katkı sağlamak niyetiyle yazdığımız yazımızın sonuna geldik. Bol romantik ve güzel sevgiler günü yaşamanız dileğiyle hoşça kalın.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak