El Yapımı Mutfak Önlüğü

El Yapımı Mutfak Önlüğü

  Bugünkü yazımızda sizlere kolay şekilde el yapımı mutfak önlüğü yapımından bahsedeceğiz. Daha önceki el yapımı hediye yazılarımızda olduğu gibi bu makalemizde de aynı yöntemi kullanarak adım adım resimler eşliğinde mutfak önlüğü yapımını göstereceğiz. Ancak hemen peşinen söylemeliyiz ki, bu projeyi hayata geçirmek için biraz dikiş nakış işlerinden anlıyor olmanız gerekiyor. Yani hayatınızda daha önce hiç dikiş makinesi başına oturmadıysanız, eh biraz zorlanacağınızı söylemem gerekiyor. Aslına bakarsanız mutfak önlüklerinden harika bir hediye olabilir. Mesela ev hediyesi, anneler günü hediyesi veya ev hanımı kadın dostlarınıza şahane hediyeler tasarlayabilirsiniz.  Ekstra uçuk kaçık malzemeler gerektirmeyen; kumaş parçaları, makas, dikiş ipliği ve dikiş makinesi gibi her evde standart olarak olabileceğini düşündüğüm araç ve gereçlerle sevdiklerinize mutfaklarında kullanabileceği harika bir mutfak önlüğü tasarlayabilirsiniz. Hazır da Anneler günü yaklaşıyorken, annenize verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri, yapımında emeğinizi taşıyan bu mutfak önlüğü olabilir.

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_2

  Mutfak Önlüğü Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  • Keten kumaş 2 Metre
  • Kumaş şerit 2 Metre
  • iplik
  • Kumaş makası
  • Dikiş iğnesi
  • Kumaş pimleri
  • Cetvel
  • Dikiş makinesi

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_3

   

  1. ADIM: Öncelikle mutfak önlüğünün taslağını ve modelini çıkartmamız gerekecek. İşte bu nokta da kendinizi bir stilist gibi görebilirsiniz. Mutfak önlüğünün deseni ve modeli ile ilgili bir karar verin! Örneğin Cepli mi olacak veya uç kısımları oval mi olacak gibi. Karar verdikten sonra önce bir mutfak önlüğünün boyutları kadar bir kağı üzerinde taslak oluşturmaya çalışın! Daha sonra Keten kumaşı taslak üzerine koyarak makasla kesin! Aynı işlemi önlük cebi için de tekrarlayın.

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_4

  2. ADIM: Keten kumaşın ön yüzünden arka yüzüne doğru 1 cm olacak şekilde katlayın. Katlama işleminde POT olmaması için kumaşın katlanan yüzeyine iğne ile tutturun!

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_5

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_6

  3. ADIM: Katlama işleminin bitmesinin ardından Dikiş makinesi işaretlediğiniz yüzeyi dikin!

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_7 anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_8

  4. ADIM: Şimdi sıra mutfak önlüğü üzerine dikilecek cebe geldi. Dikim işlemine geçmeden önce, cebi oluşturacak kumaş parçasını önlük üzerinde hizalamaya çalışın Ardından topuzlu iğne ile sabitleyin.

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_9

  5. ADIM: Düz çizgileri olan veya kareli çizgileri olan bir kumaş üzerinde çalışıyorsanız, cep kısmını hatalı dikmeniz halinde önlük üzerinde baya bir sırıtacağını unutmayın! Bunun önüne geçmek içinse cetvelle ölçüp ortalamak ve bu şekilde dikmekte yarar var!

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_10

  6. ADIM: El Yapımı Mutfak Önlüğünde 2. aşamaya geldik. Mutfak önlüğü üzerine bağcık veya şerit dikme aşaması. Önlüğün ön yüzeyindeki hakim renk ne ise, aynı renklerde şeritler dikerek mutfak önlüğünüzü konbin edebilirsiniz. Şerit kumaşı içe doğru katlayarak düz bir yapı oluşturacak şekilde dikin.

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_11

  7-ADIM: Aslında mutfak önlüğü şu an kabaca tamamlanmış durumda. 7. adım ve sonrası isteğe bağlı. Bu adımda mutfak önlüğüne ekstra özellikler katılıyor. Mesela mutfak önlüğüne isterseniz askıya asılması için bir askılık yapabilirsiniz. Bunun için 6 cm. uzunluğunda şerit bir parça kesip arka kısmına dikmeniz yeterli

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_12

  8. ADIM: Arkasında bağcığı olmayan askılı mutfak önlüğü ile mutfakta çalışmak pek kolay olmayabilir.  Bunun önüne geçmek içinse önlüğün arka kısmına kurdele/kravat/düğüm atmak için şerit dikilmesinde yarar var. Sırt kısmında bağlanan bu şeritle mutfak önlüğü hem daha derli toplu taşınır, hem de mutfakta iş yapmak çok daha rahat hale gelir.

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_13

  Umarım keyif almışsınızıdır Bu harika proje özellikle mutfakta çalışmayı seven veya bunu iş olarak yapan sevdiklerinize armağan edebileceğiniz harika bir hediye olacaktır.

  anneye_el_yapimi_mutfak_onlugu_14

  BENZER KONULAR

  YORUM YOK

  Yorum Bırak