El Yapımı Saç Tokası

El Yapımı Saç Tokası

  el_yapimi_tokaBayanlar için toka, sadece saçlarını düzenli tutma amacıyla değil, aynı zamanda şık görünüşlerini tamamlamak için de kullandıkları özel bir aksesuardır. Online satış yapan web sitelerinde alış veriş mağazalarında plastik, tel, taş süslemeli, değişik süslere sahip ve farklı materyaller kullanılarak hazırlanmış yüzlerce toka modeli bulabilmek mümkün! Sevdiğiniz bir bayana toka hediye etmek istiyorsanız, satın almak işin en kolay yolu:) Peki bayan sevdiklerinize, örneğin annenize, bayan öğretmenininize, sevgilinize veya kız arkadaşlarınıza kendi ellerinizle şık ve göz kamaştırıcı saç tokası yapmaya var mısınız? Vereceğimiz pratik bilgiler ve kolay adımlarla siz de şık görünümlerde rengarenk saç tokaları tasarlayabileceksiniz! Örgü yöntemi kullanılarak, kurdele veya şeritlerle yapılan bu uygulamayla eski saç tokalarınızı da kendi zevkinize göre yeniden düzenleyebilirsiniz. İşte işin en can alıcı ve güzel noktası tamamen de kendi el emeğinizle! Sevdiğiniz bayanlara özel günlerde de hediye edebileceğiniz el yapımı saç tokalarına kendi emeğinizi katarak hediyenizi daha da anlamlı kılacaksınız! Kurdelelerle hazırlanan el yapımı saç tokalarını istediğiniz renklerde, istediğiniz modellerde yapabileceksiniz. Elastikli (Esnek) saç bandı üzerine bir kaç ufak müdahale ile nasıl capcanlı ve süslü saç tokaları yapılıyormuş işte bu yazımızda adım adım bunu anlatmaya çalışacağız.

  el_yapimi_toka_2Bu proje için elbette ki en başta esnek 1 adet saç tokasına ve bununla birlikte yaklaşık yarım santim genişliğinde kurdele şeritlere ihtiyaç duyacağız.

  el_yapimi_sac_tokasi_5

  Adım 1: İşlem aslında çok kolay. resimde görüldüğü şekilde kurdelenin her iki ucu aynı uzunlukta olacak şekilde 2’ye katlayın.

  el_yapimi_sac_tokasi_6

  Adım 2: Daha sonra biraz alttan kurdeleyi ikiye katlayın ve büküm yaptığınız yerden geçirin.

  el_yapimi_sac_tokasi_7

  Adım 3: Şimdi ise kurdelenin sağ tarafından bir döngü oluşturacak şekilde düğüm yapın ve bu işlemi tekrarlayın.

  el_yapimi_sac_tokasi_8

  Adım 4: Kurdelenin sol tarafından da döngü oluşturacak şekilde düğüm işlemini tekrarlayın

  el_yapimi_sac_tokasi_9

  Adım 5: Tıpkı saçınızı ördüğünüzde yaptığınız işlem gibi kurdeleleri de bu şekilde örgü haline getirin.

  el_yapimi_sac_tokasi_10

  Adım 6: Saç tokasının tamamına yetecek kadar kurdele örme işlemini tekrarlayın

  el_yapimi_sac_tokasi_11

  Adım 7: Yeterli uzunluğa geldiğinizde ( Bunun için ördüğünüz kurdeleyi saç tokanızın üzerine koyup tam olarak yetiyorsa) makasla ucundan kesin.

  el_yapimi_sac_tokasi_12

  el_yapimi_sac_tokasi_13En son aşamada ise hazırladığınız örgü şeklindeki kurdeleyi saç tokası üzerine sıcak tutkalla yapıştırın! Bu projede pembe tonlarda bir kurdele kullanılmıştır. Siz istediğiniz renklerde, canınız nasıl istiyorsa (mor, lacivert, siyah, beyaz, yeşil) ve dilediğiniz örgü modelleriyle eski tokalarınızı yeniden değerlendirebilirsiniz.

   

  BENZER KONULAR

  YORUM YOK

  Yorum Bırak