Sevgiliye Mini Foto Kitap Nasıl Hazırlanır?

Sevgiliye Mini Foto Kitap Nasıl Hazırlanır?

  sevgiliye-mini-kitap-yapimi

  Hediyetavsiyeleri.com sitemiz üzerinde son zamanlarda ağırlıklı olarak el yapımı ürünlere yer vermeye başladık. Aslında bunun sebebi; birçok ziyaretçimizin hep aynı tarz hediyeler yerine daha çok kendilerinin yapabilecekleri tarzda ürünlerin paylaşımının yapılmasına istinaden attıkları mailler sebebiyle. Bizde bizi takip eden ziyaretçilerimizi kırmadık ve son birkaç aydır ağırlıklı olarak kendilerinin hazırlayabilecekleri hediyeleri paylaşma kararı aldık. Bugün ki el yapımı hediye ise; fotoğraf çekilmeyi , sevgilisiyle birlikte gezmeyi ve anıları biriktirmeyi seven sevgililerin elleriyle hazırlayabilecekleri mini foto kitap yapımı. İnternette yüksek meblağlara satılan sevgiliye özel kitaplar yerine , böyle ufak, şirin mi şirin her zaman elinizin altında bulunabilecek kitap hazırlamak çok daha romantik olacaktır. Sadece bu da değil emeğiniz ile hazırlamanızdan ötürü sevgilinizin vereceği değerde başka bir artısı diyebiliriz. Öncelikle mini foto kitap yapımı için neler gerekliymiş onu öğrenelim.

  Gerekli Malzemeler:

  • Her el işinde kullanıldığı gibi ; makas, kalem,yapışkan ve a4 kağıt
  • Renkli Fon kartonu
  • 4,5 x 5,5 cm ebatlarında hazırlanmış mini a4 kağıtlar.
  • Boya
  • Kitabınızı süslemek için sticker ya da simli süs objeleri

  mini-kitap-icin-gerekli-malzemeler

  İlk olarak mini kitabımızın yapımına kapak kısmını yaparak başlayacağız. Kırtasiyeden almış olduğunuz kalın fon kartonunı 13×5 cm ebatlarında cetvel yardımıyla düzgün bir şekilde kesin. Daha sonra kitabımızın orta kısmını ve kapaklarının bulunduğu bölümleri hazırlamak için 6. ve 7. cmlerini kalem vasıtası ile çizim katlıyoruz.

  mini-kitap

  Daha sonra kapağımızın dış kısmındaki o kartonumsu görüntüyü kapatmak için siyah yada farklı bir renk kağıt ile kalın kartonun dış yüzeyini kaplıyoruz. Eğer kapağınızda kullandığınız kalın fon kartonunun dış deseni güzelse hiç farklı bir kağıt ile kaplamanıza gerek yok.

  Kapak yapımının ikinci aşaması olan kapağımıza tarz ekleme aşamasına geldik. Bu aşamada videoda da izlediğiniz gibi 5×3.5 cm’lik kağıt kullanrak kitabımızın kapak kısmının arka yüzeyini fotoğraf albümlerindeki gibi kaplıyoruz. Daha sonra raptiye ya da iğne yardımıyla kapağın arka kısmında ikişer adet delik açıp içinden geçirdiğimiz ip ile süslüyoruz.

  Daha önceden kestiğimiz, 4.5×5.5cm lik beyaz kağıtlarımızı önce tutkal ile bir kenarından güzelce yapıştırıp, daha sonrasında soğuk silikon ile kapağımıza yapıştırıyoruz. Videodan daha detaylı görebilirsiniz.

  Son olarak daha önceden makas yardımıyıla kesmiş olduğunuz 4.5×5.5 cm’lik kağıtları yapışkan yardımı ile birbirlerine yapıştırıp, kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan kağıtları da yaptığınız kapağın dip kısmına yapıştırıyoruz. Örnek videoda detaylı bir şekilde nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

  sevgiliye-el-yapimi-mini-kitap-hazirlama

  Kitabınızın dış kısmını ve içindeki kağıtları tamamladıysanız , geriye kalan işlem artık sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Mini kitabınızın dış kısmını ister keçeli kalemler , ister başka türlük minik süsler ile süsleyebilirsiniz. Kitabınızın iç kısmını nasıl hazırlayabileceğiniz konusunda kararsızlıklar yaşıyorsanız benim fikrim; uzun yılllardır bir ilişki içerisindeyseniz  bir tarih kitabı gibi kronolojik sırayla ilk çıkmaya başladığınız tarihten günümüze kadar çekilmiş olduğunuz fotoğrafları ve anılarınızı sırasıyla kitabınızın içerisine yazmanız yönünde.

  mini-book-yapimi

   

  YORUM YOK

  Yorum Bırak