Vida ve Somunlardan Satranç Tahtası Yapımı

Vida ve Somunlardan Satranç Tahtası Yapımı

  Bayanların nelerden hoşlandığı herkes tarafından bilinir? Makyaj , takı ve farklı farklı bijuteri ürünleri. Fakat erkekler en zor kısımdır. Nelerden hoşlandığınız kolay kolay kestiremez. Hatta alınabilecek hediye seçidi azlığından ne alacağınız konusunda zorlanırsınız. Bu makalemiz de bizde hediyetavsiyeleri olarak ; ister master derecesinde olsun isterse de amatör olarak uğraşmış satranç meraklılara el yapımı hediye olarak satranç tahtası nasıl yapılır onu göstereceğiz. Hemen hemen her nalburda bulabileceğiniz basit parçalar ile ortaya son derece orjinal ve kaliteli bir satranç tahtası ve taşları nasıl çıkartılır yazımızın devamında bulabileceksiniz.  Ama ürünü nasıl yapacağımıza devam etmeden evvel heyecan kat sayınızı arttıracak ve birazda satranç konusunda bilinmeyenleri öğreneceğiniz kısa bir tarihçe turu yapalım. Satranç bildiğiniz üzere 2 kişi ile 8×8’li bir kare alan üzerinde 32 adet satranç taşı ile oyanan stratejik bir oyundur. Satrancın ilk olarak m.ö 2000’li yıllarda oynandığına dair mısır pramitlerindeki taş kabartmalarında rastlanmıştır.  Fakat ilk olarak 6. yüzyılda Hindistan da ortaya çıkmış , 10. yüzyılda da tüm avrupaya yayılmıştır. Hatta 15. yüzyıldan sonra avrupada soylu aileler tarafından oynanıp popülerliği arttığından “kraliyet oyunu” olarak anılmaya başlanmıştır. Satranç ile ilgili kısa bir bilgiden sonra sıra geldi asıl meselemiz olan sadece vida ve somun kullanılarak nasıl orjinal bir satranç tahtası ve taşları yapabilirize.

  el-yapimi-satranc

  Neler Gerekli:

  Aşağıda verdiğim ölçülerdeki vida ve somunlar. ( hemen hemen her nalburda bulunabilir)

  • Piyon ( 16 adet ) = ½” Civata (1½” Uzun olacak ) + 1 başlıklı kenarlı somun.
  • Kale (4 adet.) = ½” Dişli civata + 1 kenarlı somun + 1 (½”) tırtıklı somun
  • At (4 adet.) = ½” hex cıvata + 1 kenarlı somun + 1 kelebek cıvata
  • Fil (4 adet.) = ½” Cıvata (3″ tall) + 1 somun +  1 köşelik kare somun + 1 pul
  • Vezir (2 adet.) = ½ inch Uzun ağaç civatası (3½” uzun) + 1 kare somun + 1 dişli rondela + 1 Uzun manşon somunu + 4 dişli rondela
  • Şah (2 adet.) = 1½” Dişli civata (4″ uzun) + 1 kare somun + 1 pul + 1 manşon somunu + 1 dişli rondela + 1 manşon somunu + 1 (½”) kare somun

  el-emegi-satranc-nasil-yapilir

  el-yapimi-satranc-tahtasi-ve-taslari

  Yukarıdaki civata ve somunların isimlerinden birşey anlamadıysanız ürünün görselini ya da yukarıdaki parçaların isimlerini bir yere not edip nalbura göstermeniz yeterli. Elindeki tüm civata ve somunlardan satran taşlarınız için en uygun olanları size verecektir.

  Satranç tahtanız içinde tüm yapı marketlerden banyolarda kullanılan kareli fayansları kullanabilirsiniz. Aldığınız fayansı ahşap bir tahta üzerine yapıştırıp tamamen el yapımı satranç tahtanızı yapabilirsiniz.

  satranc-yapimi

  Son olarak; satranç taşlarınız metal ve hepsi aynı renk olduğundan , iki farklı renge dönüştürmek için spray metal boyalarını kullanarak ister beyaz ve siyaha, isterseniz de örnek görsellerde olduğu gibi bir takımı orjinal metal renginde bırakıp , diğer takımı gold rengine boyayabilirsiniz.  Sonuç olarak , satranç meraklısı sevdiklerinize hem el yapımı , hem kullanışlı hemde çok orjinal bir hediye vermeyi planlıyorsanız tek yapmanız gereken nalbura gidip malzemeleri tedarik etmek ve evde bunları birleştirmek. El yapımı satranç yapımı işte bu kadar kolay.

  YORUM YOK

  Yorum Bırak