Yumurta Kartonlarından Anneye Abajur Yapımı

Yumurta Kartonlarından Anneye Abajur Yapımı

  Anneler günün hediyesini ararken yumurtanın kapıya dayandığını farketmeyen ve annesine kendi uğraşları ile bir hediye vermek isteyenler buraya! Son zamanlarda hediyetavsiyeleri.com üzerinde çok fazla el yapımı ürünün paylaşıldığının farkındasınızdır. Bunun sebebi artık sıradanlaşmış hediyeler yerine daha çok emek harcanıp sevdiklerinizi ilgisini çekmenin hoş bir sürpriz yarattığına inanmamızdandır. Bu yüzden bugün sizlere marketlerden yumurta alırken , yumurtaların kırılmasını önlemek için kullanılan karton kutudan nasıl çok şık bir abajur yapılacağını göstereceğiz.  Yazımızın devamında yumurtalar buzdolabına dizildikten sonra doğruca çöp bidonunu boylayan yumurta kartonundan muazzam bir abajur çıktığını görünce küçük dilinizi yutabilirsiniz hazırlıklı olun!  Yaklaşan anneler gününde , biricik annesine tamamen el yapımı anneler günü hediyesi verme gibi bir planınız var ise; doğruca markete koşun ve alabildiğiniz kadar yumurta satın alın:) Markete bir koşu gidip geldiyseniz bu muazzam abajur nasıl yapılırmış onu görelim.

  Yumurta Kartonundan Abajur Yapımı için Gerekli Malzemeler:

  • Birkaç adet olacak şekilde yumurta kartonu ( Yapacağınız abajurun baş kısmının büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.
  • Yumurta kartonlarını yapıştırmak için sıcak silikon tabancası
  • Abajurunuzun hangi renkte olmasını isterseniz o renkte sprey boya
  • Eski bir abajurun kafa kısmı ve iskeleti
  • Boya Fırçası

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_1

  Öncelikle projemize başlamadan evvel iki küçük püf noktasını paylaşmak istiyorum. Abajur yapımınızda kullanacağınız karton kutuların markası ve renği çok önemlidir. Eğer ben karton kutuları boyamadan , doğal bir görünüme sahip abajur yapacağım diyorsanız o zaman sürekli aynı markaya ait yumurta kutularını biriktirmelisiniz. Eğer yok ben zaten abajurumu farklı bir renge boyayacağım diye düşünüyorsanız istediğiniz yumurta kutusunu biriktirebilirsiniz.

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_2

  Yumurta kartonun bir üst kapağı birde girintili çıkıntılı olan, Yumurtanın oturtulduğu kısım vardır ya. Şimdi düz olan üst kapa ile girintili çıkıntılı olan kısmını düzgün bir şekilde keserek ayırın. Düz olan kısmınızı elinizle yuvarlayarak içe doğru sarın ve sıcak silikon tabancası ile yapıştırın. Burada gül motifi oluşturacaksınız. Bu arada sıcak silikon tabancasını kullanırken dikkatli olmalısınız. Zira oldukça sıcak olacaktır.

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_3

  Sıra geldi abajurumuzun kafa kısmını süsleyecek olan karton kutudan ufak güller yapımına. Burada dikkat edilmesini gereken iki husus var. Yumurta kutusu ile gül yapacağımız için gülün iç ve dış kısmı için kartonun belirli bölgelerini kullanabiliriz. Örneğin; gülün iç yaprak kısımlarını oluşturmak için yumurta kartonunun düz olan dış kısmını kullanacağız.  Gülümüzün oturduğu yüzey içinse aynı yumurtaların oturduğu kartonun içe çökük olan kısmını kullanacağız.  İlk olarak düz olan dış kapaktan düz şeritler halinde parçalar kesin ve onu elinizle yuvarlayıp gülün iç motifini hazırlayın.

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_4

  Ardından yumurtaların oturduğu göçük kısmı makas yardımı ile düzgünçe kesin ve çıkarın. Bu kısım rulo şeklinde sardığınız iç motifin dış koruma kısmı olacak.

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_5

  Sıcak silikon tabancanızı kullanarak çukur yumurta kartonunun iç kısmına biraz silikon sıkın ve elinizle rulo haline getirdiğiniz parçayı içine yerleştirin.

  Abajurunuzun dış kısmını saracak gül adetine gelene kadar bu işlemleri tekrarlayın. Biraz sabırlı olun alın teri harcamadan öle muazzam şeyler neyazıkki meydana çıkmıyor.

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_6

  Son olarak abajurunuzun dış kısmına gülleri teker teker yapıştırın. Eğer ben doğal kalmasını istiyorum derseniz dış kısmına herhangi bir boya uygulaması yapmak zorunda değilsiniz. Fakat Annenizin yatak odasına uyumlu bir abajur yapacaksanız , odanın duvar renklerine yakın bir sprey boya ile abajurun dışındaki karton gülleri boyayabilirsiniz.

  yumurta-kutusu-kullanarak-abajur-yapimi_7

  İşte bu kadar, Anneye hediye olarak basit bir okadar da gösterişli hediye arıyorsanız bu alternatifi kesinlikle aklınızın bir köşesine yazın!

  YORUM YOK

  Yorum Bırak